ثبت شرکت آلامتو موسسه ثبت شرکت الامتو برترین موسسه ثبت ایران

موسسه خدمات اداری آلامتو

021 8842 3996
انجام کلیه خدمات بصورت غیر حضوری و حضوری
sabtalamto@gmail.com

اخذ پروانه بهره برداری

اخذ پروانه بهره برداری چیست؟
مدت زمان اعتبار پروانه بهره برداری
شرایط اخذ و صدور پروانه بهره برداری
مدارک جهت (دریافت) اخذ پروانه بهره برداری
مراحل صدور و اخذ پروانه بهره برداری
انتقال پروانه بهره برداری
ابطال پروانه بهره برداری
نکاتی در مورد اخذ پروانه بهره برداری

 
 

اخذ پروانه بهره برداری چیست؟

مجوزی است که به واحدهای تولیدی و صنعتی توسط وزرات صنعت، معدن و تجارت داده می شود. از مزایای دریافت پروانه بهره برداری این است که دارنده پروانه بهره برداری می تواند مواد اولیه تولید خود را از شرکت ها، پالایشگاه ها و... به قیمت دولتی فراهم کند. پروانه بهره برداری در واقع سند و مجوزی برای تولید توسط واحد های صنعتی و تولیدی است، در واقع پس از پایان مراحل تاسیس و ساخت واحد تولیدی و کارخانه جایگزین جواز تاسیس می شود و دریافت پروانه بهره برداری پس از اخذ اخذ جواز تاسیس می باشد.
 

مدت زمان اعتبار پروانه بهره برداری

پروانه بهره بردای صادر شده از تهران در ابتدای صدور یک سال اعتبار دارد و پس از شروع به فعالیت در صورتی که فعالیت واحد صنعتی اثبات شد به صورت سه ساله، پنج ساله و یا دائمی صادر می شود، اما در بعضی از شهرها، پروانه از زمان صدور دارای اعتبار می باشد.
شرایط اخذ و صدور پروانه بهره برداری
پروانه بهره برداری زمانی صادر می شود که اقدامات لازمی مانند تامین نیروی انسانی مورد نیاز، احداث ساختمان، تامین زمین و انتخاب محل راه ندازی فعالیت، تاسیسات، تامین انرژی مورد نیاز انجام آزمایشات، نصب ماشین آلات خط تولید و تولید آزمایشی جهت راه اندازی کارخانه انجام شده باشد.
مطابق ماده ۹صدور پروانه بهره برداری و مطابق ماده ۱۳ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا، احداث واحدهای تولیدی مستلزم تایید محل مورد نظر توسط سازمان حفاظت محیط زیست می باشد، مطابق ماده ۷ قانون رفع موانع تولید و سرمایه گذاری های صنعتی، در صورتی که طی یک ماه سازمان حفاظت محیط زیست به استعلام صدور پروانه بهره برداری پاسخ ندهد سازمان ها بایستی نسبت به صدور پروانه بهره برداری اقدام نمایند.
مطابق ماده ۱۰، در صورتی که واحدهای تولیدی در محل استیجاری با حداقل اجاره یکساله مستقر باشند، صدور پروانه بهره برداری برای آن ها بلامانع خواهد بود مشروط بر اینکه اجاره نامه دارای کد رهگیری از سامانه املاک و مستغلات باشد یا در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد.
مطابق ماده ۱۲ واحدهای صنعتی که فعال هستند اما جواز تاسیس ندارند، با رعایت مقررات دستورالعمل صدور پروانه بهره برداری  و بنا به درخواست متقاضی پروانه بهره برداری صادر می شود.
مطابق ماده ۱۳ برای صنایع نوین یا صنعت سبز که قبل از ۱۸ مرداد ۸۸ در داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران احداث و آماده بهره برداری شده اند بر اساس بند ۸ مصوبه شماره ۹۹۷۵۷ مورخ ۱۸ مرداد ۸۸ هیات وزیران صدور پروانه بهره برداری بلامانع است.
 کارخانه بایستی در شعاع ۵۰۰ کیلومتری استان ها و 120 کیلیومتری تهران احداث شود.
 

مدارک جهت (دریافت) اخذ پروانه بهره برداری

ارائه تمام مدارک ثبتی شرکت (آگهی و روزنامه رسمی تاسیس و تمام تغییرات)، اساسنامه، اظهارنامه برای شرکت های سهامی خاص / تقاضانامه و شرکتنامه برای شرکت های با مسئولیت محدود، متن صورتجلسه هیئت مدیره و موسسین.
ارائه تصویر مدارک شناسائی تمام اعضا هئیت مدیره و شرکا / سهامداران.
ارائه اطلاعات پرسنل کارخانه از طریق فایل EXCEL
تکمیل فرم های مربوطه.
ارائه جواز تاسیس دارای اعتبار قانونی.
 اخذ تاییدیه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی برای واحدهای مواد غذائی، داروئی و بهداشتی.
ارائه اسناد خرید امتیازهای آب و برق.
ارائه سند مالکیت زمین محل فعالیت و در صورتی که محل استیجاری باشد ارائه اجاره نامه و اقرار نامه رسمی و تصویر پایان کار ساختمانی از سازمان عمران و توسعه شهری.
 اخذ تاییدیه از استانداری، اداره کل محیط زیست بهداشت، کار و امور اجتماعی در خصوص پروژه.
اصل و کپی فاکتورهای خرید ماشین آلات، فاکتور خرید مواد اولیه، فاکتور خرید و اجرای سوله.
اخذ موافقت استاندارد جهت واحد‎ها‎یی که مشمول استاندارد اجباری هستند.
ارائه پاسخ استعلام های مربوطه.
رسید پرداخت هزینه های صدور پروانه بهره برداری و هزینه تمبر بانکی
 

مراحل صدور و اخذ پروانه بهره برداری

ثبت نام، تکمیل پرسشنامه و اطلاعات، ثبت تقاضا.
ارسال درخواست جهت بررسی توسط کارشناس.
بررسی اطلاعات و درخواست متقاضی توسط کارشناس سازمان.
در صورت تایید اولیه پرونده، کارشناس سازمان از واحد تولیدی بازدید نموده و از نظر ظرفیت سنجی  و مطابقت آن با طرح اولیه و آئین نامه ها بررسی می نماید.
انجام استعلام از سازمان های ذیربط
 پرداخت هزینه های قانونی اخذ پروانه بهره برداری
صدور پروانه بهره برداری
 
انتقال پروانه بهره برداری
انتقال پروانه بهره برداری مانند اخذ پروانه، نیاز به موافقتنامه از سازمان محیط زیست دارد.
 برای انتقال پروانه بهره برداری هر دو نفر (انتقال دهنده و انتقال گیرنده) باید به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کنند و سند صلح را تنظیم نماید. پس از استعلام پروانه بهره برداری، دریافت استعلام از اداره دارائی مبنی بر عدم بدهی مالیاتی و تصویب اداره صنعت و معدن انتقال پروانه به نام شخص جدید و به نشانی ایشان انتقال خواهد یافت.
 

مدارک جهت انتقال پروانه بهره برداری

 ارائه مدارک شناسائی متقاضی حقیقی یا مدیرعامل شخص حقوقی.
ارائه درخواست مکتوب مبنی بر انتقال پروانه بهره برداری.
ارائه سند مالکیت ملک یا اجاره نامه دارای کد رهگیری.
ارائه موافقتنامه اولیه وزارت صنعت و معادن و سازمان هائی مانند سازمان حفاظت محیط زیست.
ارائه اصل و کپی پروانه بهره برداری قبلی.
 

ابطال پروانه بهره برداری

چنانچه واحد تولیدی یا صنعتی توان فعالیت نداشته و امکانات لازم جهت تولید را نداشته باشد پروانه بهره برداری وی باطل می شود.
جهت باطل نمودن پروانه بهره برداری، دارنده آن درخواست مکتوبی به صنعت معدن داده و پس از طی پروسه اداری پروانه بهره برداری ابطال می شود. 

 نکاتی در مورد پروانه بهره برداری

یکی از الزامات جهت راه اندازی کارخانه داشتن پروانه بهره برداری می باشد. از شروط دیگر راه اندازی کارخانه، دریافت موافقت اصولی از وزارت صنایع و اخذ پروانه احداث می باشد.(اخذ پروانه بهره برداری و انتقال پروانه بهره برداری)
مطابق ماده ۱۱، چنانچه واحدهای دارنده پروانه بهره برداری ظرفیت تولید خود را  با رعایت ضوابط و مقررات افزایش دهند یا اقدام به تولید محصولات جدید نمایند، پروانه بهره برداری جدیدی برای آن ها صادر شده و این پروانه جایگزین پروانه قبلی می شود. ضمن اینکه عبارت “ این پروانه جایگزین پروانه بهره برداری شماره… مورخ… گردیده است” در پروانه جدید بایستی حتما درج گردد.
پروانه بهره برداری قابل تمدید می باشد همچنین دارنده پروانه بهره برداری می تواند پروانه خود را معامله کرده و به اشخاص دیگر انتقال دهند.
انجام تغییرات به صورت دستی در پروانه ممنوع می باشد و پیگرد قانونی خواهد داشت، انجام تغییرات تنها از طریق وزارت صنعت معدن قابل قبول و پذیرش می باشد.
متقاضیان دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری باید از سازمان صنعت معدن و تجارت همان استان اقدام نماید.
 اخذ پروانه بهره برداری و انتقال پروانه بهره برداری
خدمات تغییرات شرکتها
خدمات کارت بازرگانی
مقالات ثبت آلامتو

جهت دریافت مشاوره رایگان، عدد 8 را به 09039213838 ارسال نمایید،
و یا با ما تماس حاصل فرمایید.

خدمات امور اداری و مالیاتی و حسابداری
خدمات ویژه
تماس با ما
خدمات ثبت شرکتها
خدمات ثبت برند
درباره ما