ثبت شرکت آلامتو موسسه ثبت شرکت الامتو برترین موسسه ثبت ایران

موسسه خدمات اداری آلامتو

021 8842 3996
انجام کلیه خدمات بصورت غیر حضوری و حضوری
sabtalamto@gmail.com

تعریفتغییر سال مالی شرکت(مالیاتی)


مطابق ماده ۱۵۵ قانون مالیات‌های مستقیم منظور ازسال مالی(مالیاتی)، یک سال شمسی است که از اول فروردین هر سال شروع و به آخر اسفند همان سال ختم می‌شود. درآمد سال مالی مبنای تشخیص مالیات قرار گرفته و زمان تسلیم اظهارنامه، ترازنامه، حساب سود و زیان و سررسید پرداخت مالیات چهار ماه شمسی پس از سال مالی است.
 مطابق بند 19 ماده 8 اصلاحیه قانون تجارت منظور ازسال مالی(مالیاتی)، تعیین آغاز و پایان سال مالی شرکت در موعد تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان و تسلیم آن به بازرسان به مجمع عمومی سالانه که باید صاحبان سهام در طرح اساسنامه شرکت سهامی درج کنند، می باشد.
سال مالی جهت انجام اظهارنامه و ترازنامه مالی، محاسبه مالیات شرکت و ارائه دفاتر پلمپ، برآورد هزینه ها و صورت وضعیت های مالی و محاسبه سود و زیان شرکت می باشد.
 انتخاب سال مالی از ابتدای فروردین لغایت اسفند به دلیل برابر بودن سال مالی با سال شمسی است اما میتوان این مدت را به تاریخ دیگری تغییر داد به طور مثال شرکت‌هایی که می خواهند مشخصات مالی سالانه آنها با شرکت‌های همکار خارجی منطبق باشد، می‌توانند سال منطبق با سال میلادی را به عنوان سال مالی خود انتخاب کنند یعنی از ۱۱/۱۰ لغایت ۱۰/۱۰ سال بعد و مدیران شرکت می توانند هم زمان تاسیس شرکت و هم پس از آن سال مالی شرکت را به دلخواه خود تغییر دهند.  تغییر سال مالی باید هم به اداره ثبت شرکت ها اعلام شود و هم در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار آگهی شود.


مدارک مورد نیاز جهتتغییر سال مالی شرکت(مالیاتی)


ارائه مدارک شناسایی تمام اعضا و شرکا / سهامداران ( کارت ملی و شناسنامه ) .
ارائه مدارک ثبتی شرکت: روزنامه و آگهی آخرین تغییرات، اساسنامه، تقاضانامه و شرکت نامه در شرکت های مسئولیت محدود / اظهارنامه در شرکت های سهامی خاص، آخرین لیست شرکا / سهامداران و اعضا هیئت مدیره.
در صورتی که شرکت زیر نظر سازمانی فعالیت می کند، ارائه اصل مجوز تائید از مراجع مربوطه مبنی بر بلامانع بودن انجام صورتجلسه شرکت.
مهر و مضا نمودن صورتجلسه مربوطه.
در صورت انجام صورتجلسه توسط وکیل، ارائه وکالتنامه مهر و امضا شده.
درصورتیکه شخص حقوقی عضو هیأت مدیره باشد، ارائه نامه نمایندگی نماینده شخص حقوقی.
چنانچه تمام شرکا جهت تنظیم صورتجلسه حضور نداشته باشند و در روزنامه کثیرالانتشار جهت حضور در مجمع از آن ها دعوت شده باشد، ارائه اصل آگهی منتشر شده در روزنامه کثیرالانتشار مبنی بر دعوت از شرکا جهت دعوت و تنظیم صورتجلسه شرکت ضروری است.


مراحل تغییر سال مالی شرکت (مالیاتی)


تشکیل مجمع ( با حضور تمام یا اکثریت شرکا).
تنظیم و مهر و امضا نمودن صورتجلسه.
ارسال و ارائه صورتجلسه به اداره ثبت شرکت ها.
بررسی توسط کارشناس.
در صورتی که مراحل به درستی انجام شده باشد آگهی توسط کارشناس صادر می شود.
پرداخت هزینه قانونی اداره ثبت شرکت ها و دریافت آگهی.
پرداخت مبلغ روزنامه رسمی و صدور آن پس از یک هفته الی ده روز کاری.
پس از ثبت و تائید تغییر سال مالی باید کپی آگهی ثبتی و روزنامه رسمی به واحد مالیاتی ارائه گردد و فرم تغییر سال مالی تکمیل شود و در واحد مالیاتی اصلاح شود، تا در سیستم و سامانه مالیاتی اطلاعات جدید جایکزین شود.


مدت زمان انجام تغییر سال مالی(مالیاتی)
​​​​​​​
پس از تنظیم صورتجلسه و ارسال به اداره، صدور آگهی، حدود یک هفته الی ده روز کاری زمان بر خواهد بود.