ثبت شرکت آلامتو موسسه ثبت شرکت الامتو برترین موسسه ثبت ایران

موسسه خدمات اداری آلامتو

021 8842 3996
انجام کلیه خدمات بصورت غیر حضوری و حضوری
sabtalamto@gmail.com

مقدمه ای پیرامون موضوع / زمینه فعالیت شرکت و تغییر آن

موضوع یا زمینه فعالیت شرکت در واقع هدف و محدوده فعالیت، عملکرد، خدمات شرکت را بیان می کند که می تواند تجاری یا غیر تجاری باشد. مدیران شرکت اجازه فعالیت خارج از موضوع فعالیت مشخص شده برای شرکت را ندارند و در واقع موضوع، حدود اختیارات فعالیت مدیران برای شرکت را مشخص می کند و مانع استفاده منابع شرکت برای امور و فعالیت های دیگر توسط مدیران شرکت، می شود. موضوع فعالیت در بند دوم اساسنامه مشخص می شود.
تغییر زمینه فعالیت شرکت می تواند به دو شکل انجام شود: می تواند به طور کامل حدف شده و موضوع جدیدی اعلام گردد در واقع موضوع فعالیت تغییر یابد یا موضوع قبل حفظ شده و موارد جدیدی به موضوع اضافه یا الحاق گردد.
باید توجه داشت موضوع مورد نظر هم از جمله موضوعات مجاز باشند و هم اگر موضوع نیاز به اخذ مجوز و تائیدیه از مرجع خاصی داشته باشد مجوز و تائیدیه های لازم نیز اخذ گردد.
مطابق بند2 ماده 8 لایحه اصلاحی قانون تجارت، موضوع فعالیت شرکت باید صریح و منجز باشد، بنابراین اداره ثبت شرکتها به عناوین کلی مانند هرگونه فعالیت مجاز؛ اجازه ثبت نمی دهند.
بر اساس ماده 62 قانون برنامه پنجم توسعه، در صورتی که دستگاه های اجرایی، فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی را مشروط به اخذ مجوز نمایند، بایستی پس از تصمیم به ثبت موضوع مجوز مورد نیاز از مرجع را اخذ نمایند و سازمان مربوطه مکلف به صدور مجوز می باشند اما چنانچه سازمان مجوز را صادر نکند الزام نمودن اشخاص حقیقی و حقوقی به اخذ مجوز ممنوع می باشد. 
تنظیم موضوعات در زمینه های مختلف، در قالب شرکت های چند منظوره امکان پذیر می باشد اما موضوع شرکت های تعاونی تک منظوره و تنها در یک زمینه قابل انجام می باشد.
 موضوع فعالیت شرکت به چند دسته تقسیم می شوند:
موضوعاتی که قابلیت ثبت را ندارند؛ مانند موضوعات حکومتی و قانون گذاری.
 موضوعاتی که جهت ثبت نیاز به اخذ مجوز دارند، مجوز باید قبل از ثبت شدن از مرجع ذیصلاح اخذ شود .
به عنوان مثال برای ثبت موضوعاتی مانند صرافی، امور پولی و سرمایه گذاری و... باید قبل از ثبت شدن از مرجع ذیربط مجوزهای لازم گرفته شود.
موضوعاتی که قبل از ثبت نیاز به اخذ مجوز ندارند، مانند انجام امور بازرگانی که نیاز به اخذ مجوز از مرجع خاصی نداشته و بدون نیاز به اخذ مجوز قابلیت ثبت را دارد.

نمونه ای از موضوعات فعالیت شرکت ها

موضوعات عمومی:

عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه موضوع فعالیت شرکت.
شرکت در مناقصات و مزایدات خصوصی و دولتی.
ایجاد شعب و دفاتر نمایندگی در زمینه موضوع فعالیت شرکت در داخل و خارج از کشور.

موضوع بازرگانی:

خرید و فروش وتهیه و توزیع و واردات و صادرات کلیه کالا های بازرگانی.
اخذ وام و تسهیلات ارزی و ریالی از بانکها و ارگانهای دولتی و خصوصی.

موضوع خدمات و خدمات شهری:

انجام و اجرای کلیه خدمات شهری و امور خدماتی از جمله: محوطه سازی فضای سبز، مبلمان شهری، رنگ آمیزی جداول و جدول کشی، رنگ کاری نماهای ساختمان، آسفالت کاری، عایق بندی، شستشو و پاکسازی معابر و انجام کلیه خدمات ساختمانی.
ارائه کلیه امور خدماتی مربوط به برگزاری جشنها و همایش ها، آذین بندی، سفره آرایی، تامین اقلام غذایی و طبخ غذا، سرویس دهی به اشخاص حقیقی و حقوقی، و تامین دسر وشیرینی جات، تامین ظروف و اقلام و وسایل مورد نیاز.

موضوع خودرو و ماشین آلات:

فروش و خدمات پس از فروش خودرو و قطعات خودروئی، تعویض -  تعمیر و نگهداری فنی خودرو، ارایه خدمات فنی در محل توقف خودرو در داخل و خارج از شهر، حمل خودرو به تعمیرگاه جهت بازدید فنی و تعمیر.
فروش و خدمات پس از فروش کلیه قطعات و ماشین آلات صنعتی، واردات قطعات تجهیزات مواد اولیه ماشین آلات و صنایع تبدیلی، طراحی تولید ساخت مونتاژ کلیه قطعات صنعتی.

مدارک مورد نیاز جهت تغییر موضوع / زمینه فعالیت شرکت

ارائه مدارک شناسایی تمام اعضا و شرکا / سهامداران ( کارت ملی و شناسنامه ) .
ارائه مدارک ثبتی شرکت: روزنامه و آگهی آخرین تغییرات، اساسنامه، تقاضانامه و شرکت نامه در شرکت های مسئولیت محدود / اظهارنامه در شرکت های سهامی خاص، آخرین لیست شرکا / سهامداران و اعضا هیئت مدیره.
در صورتی که شرکت زیر نظر سازمانی فعالیت می کند، ارائه اصل مجوز تائید از مراجع مربوطه مبنی بر بلامانع بودن انجام صورتجلسه.
مهر و امضا نمودن صورتجلسه مربوط به تغییر یا الحاق به موضوع شرکت.
در صورت انجام صورتجلسه توسط وکیل، ارائه وکالتنامه مهر و امضا شده.
چنانچه تمام شرکا جهت تنظیم صورتجلسه حضور نداشته باشند و در روزنامه کثیرالانتشار جهت حضور در مجمع از آن ها دعوت شده باشد، ارائه اصل آگهی منتشر شده در روزنامه کثیرالانتشار مبنی بر دعوت از شرکا جهت انجام صورتجلسه.
در صورتی که موضوع مدنظر مجوزی بوده و تحت نظارت سازمانی فعالیت می کند اخذ مجوز و تائیدیه از سازمان مربوطه.

مراحل تغییر موضوع / زمینه فعالیت شرکت

تشکیل مجمع ( با حضور تمام یا اکثریت شرکا) و تعیین موضوع فعالیت.
تنظیم و مهر و امضا نمودن صورتجلسه.
ارسال و ارائه صورتجلسه به اداره ثبت شرکت ها.
بررسی توسط کارشناس.
در صورتی که مراحل به درستی انجام شده باشد آگهی توسط کارشناس صادر می شود.
پرداخت هزینه قانونی اداره ثبت شرکت ها و دریافت آگهی.
پرداخت مبلغ روزنامه رسمی و صدور آن پس از یک هفته الی ده روز کاری.

مدت زمان انجام تغییر موضوع / زمینه فعالیت شرکت
پس از تنظیم صورتجلسه و ارسال به اداره، صدور آگهی، حدود یک هفته الی ده روز کاری زمان بر خواهد بود.