ثبت شرکت آلامتو موسسه ثبت شرکت الامتو برترین موسسه ثبت ایران

موسسه خدمات اداری آلامتو

021 8842 3996
انجام کلیه خدمات بصورت غیر حضوری و حضوری
sabtalamto@gmail.com

دریافت سیب سلامت


عناوین:
سیب سلامت چیست؟
مفهوم این نماد چیست؟
هدف از اخذ و اعطای این نشان چیست؟
شرایط محصول جهت دریافت سیب سلامت
نکاتی در مورد  دریافت سیب سلامت
مدت اعتبار این نشان
استعلام صحت نشان
مراحل دریافت نشان


سیب سلامت چیست؟

در فرهنگ ایرانی، سیب میوه ای است که نماد سلامتی است، استفاده از نماد سیب نشانه سلامت آن محصول و ماده غذایی، بهداشتی و داروئی است که دارای این نماد می باشد. نشان سیب سلامت از طرف سازمان غذا و دارو به محصولاتی اعطا می شود که فاکتورهای سلامت تعیین شده از سوی این سازمان را داشته باشند؛ چرا که مسئولیت حفاظت از سلامت عمومی با حصول اطمینان از ایمنی، کارایی و امنیت مواد غذایی و داروهای دامپزشکی، محصولات زیستی و وسایل پزشکی بر عهده سازمان غذا و دارو است.
در واقع این نماد، نشان سلامتی و ایمن بودن مواد غذایی، داروئی و بهداشتی است و به معنی طبیعی بودن محصول نیست بلکه نشان می دهد بازرسی های لازم جهت بررسی عدم خطرناک بودن محصول انجام شده است.
نشان مذکور، به محصولاتی که تمامی استانداردهای لازم جهت تولید محصول، شرایط نگهداری و توزیع به اصناف را رعایت کرده باشند اعطا می شود، همینطور این نشان هم به محصولات تولید شده درداخل کشور تعلق می گیرد هم به محصولات وارداتی.


مفهوم این نماد چیست؟

این نشان از دو رنگ آبی و سبز تشکیل شده است. رنگ سبز نماد سلامت و رنگ آبی نماد آرامش و امنیت است. مرکز نماد به شکل چشم می باشد و نشان دهنده نظارت و کنترل سازمان غذا و دارو بر سلامت محصولات است.  بالای نشان به شکل یک برگ سبز است که نشان دهنده خط مشی رو به رشد و روند ارتقای سازمان غذا و داروست. پایین نماد عبارت ایفدا (IFDA) مخفف کلمه Iran Food and Drug Administration به معنی سازمان غذا و داروی ایران قرار دارد. در انتهای نماد، عبارت سازمان غذا و دارو به عنوان مجری طرح دیده می شود. این نماد به شکل حروف F , D می باشد، سمت چپ حرف F که از ابتدای کلمه FOOD  گرفته شده است به معنای غذا و سمت راست حرف D که از ابتدای کلمه DRUG  گرفته شده است به معنی دارو می باشد و در واقع بیانگر سازمان غذا و دارو جهت نظارت بر فرآورده غذایی می باشد. 
در کنار نشان مذکور جدولی وجود دارد که ویژگی های محصول را تشریح می کند. با توجه به اطلاعات درج شده در این جدول، افراد می توانند متناسب با شرایط جسمی و نیاز شخصی خود از محصول استفاده کنند.
​​​​​​​

هدف از اخذ و اعطای این نشان چیست؟

هدف اصلی از اعطا و دریافت سیب سلامت، ارتقای سطح سلامتی در جامعه است که این هدف با تشویق مصرف محصولات دارای این نشان، اصلاح الگوی مصرف و افزایش آگاهی مصرف کنندگان نسبت به مواد غذایی که مصرف می کنند، امکان پذیر است.
همان طور که بیان شد در کنار نشان مذکور یک جدول وجود دارد که جدول تغذیه ای نام دارد اطلاعاتی در مورد مقادیر انرژی، قند، چربی، اسیدهای چرب ترانس و نمک  و... در آن درج شده است، و یکی از اهداف درج این جدول دادن آگاهی به مصرف کننده در مورد رعایت رژیم غذایی سالم است.


شرایط محصول جهت دریافت سیب سلامت

محصول فاقد مواد افزودنی شیمیایی و مصنوعی باشد.
ترجیحا از مواد اولیه طبیعی در ترکیب محصول استفاده شود.
محصول دارای پروانه ساخت باشند.
بهره مندی از تکنولوژی های مدرن جهت افزایش و بهبود ارزش تغذیه ای محصول تولید شده. 
تمامی موارد و دستورالعمل های اعلامی توسط سازمان غذا و دارو رعایت شده باشند.
چنانچه کیفیت محصولات با استفاده از مواد فراسودمند (پروبیوتیک، سن بیوتیک و…) بهبود داده شده باشند و یا با استفاده از تغییر فرمولاسیون  کیفیت بهتری از محصولات در جهت ارتقا سلامت حاصل شود.
میزان کالری فرآورده، عوامل خطرناکی مانند اسیدهای چرب ترانس، میزان نمک و.... در حداقل مقدار ممکن استفاده شده باشند.
سموم دفع آفات نباتی، داروهای دامپزشکی و… در محصولات وجود نداشته باشد.


نکاتی در مورد دریافت سیب سلامت

مطابق ماده 37 قانون پنجم توسعه، محصولاتی مانند پفک، اسنک، چیپس، فرآورده هایی مانند سوسیس، کالباس، نوشابه و موادی از این قبیل در گروه مواد آسیب رسان به سلامت قرار می گیرند که فاقد ویژگی های لازم جهت دریافت سیب سلامت می باشند.
تمام صنایع تولیدی دارای پروانه ساخت اخذ شده از سازمان بهداشت اقدام به دریافت سیب سلامت نمایند.


مدت اعتبار  پس از دریافت سیب سلامت

اعتبار این نماد دو سال می باشد، در صورتی که تولید کننده طی این مدت شرایط جهت نشان را حفظ کرده باشد و یا ارتقا داده باشد می تواند مجددا آن را تمدید نماید.


استعلام صحت نشان
با توجه به اینکه در گذشته تنها برچسب، پس از دریافت سیب سلامت بر روی محصولات بود، امکان تقلب در کالاهای قاچاق وجود داشت. با توجه به اینکه استفاده از محصولات قاچاق می تواند بسیار خطرناک باشد امروزه با استعلام محصول از سامانه های قانونی از سلامت غذا و دارو میتوان اطمینان حاصل نمود. با انجام استعلام محصول مشخصات مرتبط با کالا به طور کامل مشخص می شود که شامل: نام کالا، تاریخ تولید و انقضا، نام شرکت تولید کننده یا وارد کننده کالا، اصل یا تقلبی بودن کالا می باشد.
​​​​​​​
راه های استعلام محصولات:
استعلام محصول از سامانه اینترنتی به نشانی www.ttac.ir و استعلام کدرهگیری.
خراشیدن برچسب درج شده روی کالا تا مشخص شدن کد ۱۶ رقمی درج شده بر روی بسته بندی محصول و ارسال این کد به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ ، در پاسخ به این کد صحت یا عدم صحت کد ارسال شده مشخص می شود. در صورتی که پس از۱۰ دقیقه از ارسال کد پاسخی ارسال نشد، باید مجددا کد را ارسال نمود.
جهت کنترل و رهگیری کالاهای سلامت محور، نرم افزاری در اختیار خریداران قرار داده شده است؛ جهت دریافت این نرم افزار میتوان از طریق مراجعه به سامانه اینترنتی سازمان غذا و دارو به نشانی  https://www.fda.gov.ir/ نرم افزار را دانلود و بر روی گوشی تلفن همراه نصب نمود و استعلام کالای مدنظر را انجام داد. این سامانه به نام اپلیکشن کنترل اصالت تی تک (ttac) بوده و میتوان از طریق برنامه های کافه بازار و گوگل پلی نیز آن را دانلود نمود.

مراحل دریافت سیب سلامت
تکمیل مدارک و ارائه درخواست
بررسی توسط سازمان نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو
پس از بررسی و تعیین کیفیت، پرونده جهت بررسی به اداره بهداشت ارسال می شود.
پس از بررسی و تائید اداره بهداشت و در صورت تائید نشان سیب سلامت از طرف معاونت غذا و دارو صادر می شود.
نکته قابل توجه اینکه، برای مشاغل خانگی نیز میتوان درخواست نشان سیب سلامت نمود، متقاضیان می توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی درخواست نشان نمایند.


خدمات تغییرات شرکتها
خدمات کارت بازرگانی
مقالات ثبت آلامتو
خدمات امور اداری و مالیاتی و حسابداری
خدمات ویژه
تماس با ما
خدمات ثبت شرکتها
خدمات ثبت برند
درباره ما

جهت دریافت مشاوره رایگان دریافت سیب سلامت، عدد 8 را به 09103518518 ارسال نمایید،
و یا با ما تماس حاصل فرمایید.